<< Conocybe filaris, ameriška stožka | Gobe | Conocybe macrospora, velikotrosna stožka >>
Conócybe macrocéphala Kühner ex Singer (1959)
Rod: Conocybe - stožke
ZNAČILNOST: spada med večje stožke, ima sprva stožčasti klobuk, kasneje pa zelo razprt, bet je tanek in dolg, lističi pa s staranjem postajajo rjavi.
KLOBUK: 4 in več cm širok, sprva stožčasto izbočen, kasneje pa se široko razpre, je tenkomesnat, žametast, navidezno gladek, svetel, okrasto rjavkast, ko pa je moker, je na obrobju nažlebkan, suh je svetlejši.
TROSOVNICA: lističi so sprva belkasti, srednje gosti in kasneje bolj široki ter razmaknjeni, s staranjem postajajo vse bolj rjavi.
BET: do 5 cm visok in okoli 3 mm širok, valjast, raven ali rahlo ukrivljen, belkast, nažlebkan, poprhnjen in proti dnišču nekoliko temnejši.
MESO: belkasto, staro rjavkasto, tanko in zelo lomljivo, neizrazitega vonja in okusa.
TROSI: 8-10 x 5.5-6 µm, eliptični, trosni prah je rjasto rjav.
RASTIŠČE: uspeva že spomladi, ko trava še ni visoka, na travnikih in pašnikih, na organsko hranljivih tleh, razmeroma redko.
Čas rasti: -IV-V-VI-VII-VIII-IX-
UPORABNOST: neužitna in celo rahlo strupena. Ne obstaja nobena podobna užitna goba z rjavimi trosi.
Stožke imajo sprva fino žametaste klobuke, so zelo lomljive, bele ali različnih rjavih barv in so vse neužitne. Pogosta je rjavo obarvana Conocybe antipus, vretenasta stožka, ki jo spoznamo po nekoliko razširjenem in korenasto zaključenem betu. V travi raste tudi Conocybe tenera, ožlebičena stožka, z okrastim in majhnim klobučkom, bet pa je po celi dolžini nažlebljen. Na konjskem gnoju uspeva Conocybe pubescens, puhasta stožka. Skoraj bela je Conocybe apala, mlečnobela stožka. Z odebeljenim betom v dnišču pa je Conocybe bulbifera, gomoljasta stožka.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Conocybe abruptibulbosa Watling (1980), Conocybe macrocephala Kühner ex Singer (1959), Conocybe macrocephala Kühner ex Kühner & Romagn. (1953), Conocybe macrocephala var. macrospora Hauskn. (2000)
Priprava opisa: Miro Šerod
Conocybe macrocephala, glavata stozka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 431